3. turnus (20.7. – 29.7.2019) Přírodní tábor “DOTEKY MATKY ZEMĚ”

Přírodní tábor – osvojení waldorfských principů – jak žít permakulturně

Chtěli byste zažít něco nezapomenutelného? Po probuzení poslouchat zpěv ptáků a procházet se v ranní rose? Být v propojení s přírodou, zvířaty a sami se sebou? Zažívat dobrodružství při objevování vlastní kreativity? Tak neváhejte a pojeďte s námi objevovat krásy Rychlebských hor!

Společně si vyzkoušíme tvoření z přírodních materiálů, ruční práce, stavbu dřevěných bunkrů a hliněného hradu. Čeká nás poznávání léčivých bylinek, stromů a zvířat v lese i na farmě. Budeme tancovat, zpívat, hrát - užívat si pohyb v radosti. Vydáme se na fantastické výpravy na vlnách fantazie. Naladíme se na rytmy přírody a naučíme se vnímat vlastní tělo a uvědomovat si svůj dech a smysly a s jejich pomocí se v přírodě orientovat a být jí blíž.

Naši vedoucí jsou zkušení pedagogové pracující v souladu s principy waldorfské pedagogiky, zastávající permakulturní pohled na život na Zemi (projekt Děti v permakultuře).

Letní dětský tábor - Doteky Matky Země - Račí údolí

Organizační informace:

Kapacita tohoto turnusu je 40 dětí.  
Děti budou ubytovány v budově. Ti větší stráví minimálně 1 noc pod širým nebem v přírodě. Všichni musí mít spací pytel.

Nástup na tábor je v sobotu  20.7.2019 od 14:00 do 15:00 hod
Odjezd z tábora je v pondělí 29.7.2019 od 9:30 do 11:00 hod 

Hlavní vedoucí -  Tereza Kmeťová

V Račím údolí působím jako vedoucí od roku 2014. V loňském roce jsem byla hlavním vedoucím tábora pro rodiče s dětmi. Pracuji jako učitelka ve waldorfské školce. Mé působení ve waldorfském školství trvá čtyři roky, měla jsem možnost dělat asistenta pedagoga, vychovatelku v družině a také učit v 1. třídě. Waldorfská pedagogika je mi velice blízká, a proto bych ji ráda šířila i dále. Mým velkým koníčkem je malování, tvoření a ruční práce. Mám ráda přírodu, a proto se s radostí vracím do tohoto krásného a úchvatného místa, kde můžeme společně prožívat nové zážitky.

Tereza žije v Olomouci.
Profesí je pedagog.
Kontakt: 776034978
facebook.com/kmetova.tereza

Zdravotník - Markéta Zetochová

Jako dítě jezdila moc ráda na tábory do Račího údolí, když trošku vyrosta začala jezdit jako praktikantka a poté co dostudovala zdravotní školu pracuje u nás jako nejmilejší zdravotník.  Práce s dětmi je pro Markétku radostí.

Markéta je z Javorníku.
Studuje Zdravavotní školu
Kontakt:    722044096
mail: 31marketa@email.cz
facebook.com/marketa.zetochova

Oddíloví vedoucí

Jakub Ivan

Děti vnímám jako určité průvodce. Ukazují nám, co už jsme mnohdy zapomněli, a pomáhají to v nás znovu otevřít. Proto jsem se také rozhodl jim být blíž, předávat jim své zkušenosti a náhledy na svět. Společně se tak doplňovat a být si nápomocni. Mohu jim nabídnout, úzký vztah a jiný pohled na souvislosti v přírodě i společnosti.

Mojí hlavní činností v životě je spolupráce v souladu s přírodou. Snažím se o realizaci udržitelných přístupů, které plodí hojnost, také i v duchovní sféře. Jde tzv. o permakulturní principy (udržitelný rozvoj pro přírodu i člověka), které jsou provázány každičkým činem a mnohdy i myšlenkou.
Mohu ukázat práci hlavou, rukama i celým tělem. Na zahradě, v lese či louce, kde jsem jako doma. Umím se v ní orientovat a vidět její hodnoty a přednosti, ale i nedostatky způsobené lidskou činností. Nacházet různá řešení a inspirovat se od Matičky Země.

Absolvoval jsem kurz přírodního stavitelství. Instruktorský kurz snowboardingu. Mám rád pohyb a práci s tělem. Pěstování a uchovávání rostlinné potravy a semenaření, se intenzivně a prakticky věnuji čtvrtým rokem.

Velkou vášní je i vaření a příprava nejrůznějších pochutin, tak aby bylo tělo dostatečně vyživeno.
Teoreticky tedy mohu nabídnout i nutriční poradenství pro rodiče s dětmi. Také jsem se začal aktivně zajímat o hudbu a její tvorbu. Také tanec je mi skvělým učitelem v procítění a sebepoznání, jak na fyzické, tak duševní rovině.

Tak to jsem asi Já, byť stále se poznávám! 🙂

facebook.com/ajv.chico

Tomáš Petr

Snažím se dělat smysluplné věci, které mají nějaký přesah. Věnovat čas a energii další generaci mi smysl dává. Přesah se ukáže, až jak budou žít, jak se jim bude žít a jak se s nimi bude žít dalším bytostem na Zemi. ... příroda, permakultura, práce se dřevem (tesař), přírodní stavitelství, psychologie, duchovní rozvoj, sociální zemědělství, historie...

Jsem zakládajícím členem spolku Živa natura, z.s., jehož poslání / vize se ve velké míře prolíná s obsahem a pojetím tábora "Doteky Matky Země".

facebook.com/tomaswls

Mgr. Klára Červinková

Klára pochází z podhůří Nízkého Jeseníku, vyrůstala blízko lesa a zvířat a příroda je pro ni velkou inspirací a celoživotní vášní. Část života trávila na táborech a víkendovkách s turistickým oddílem, kde si uvědomila, že ji baví práce s dětmi a následně vystudovala Pedagogickou fakultu v Olomouci. Při studiích působila jako dobrovolník a externí lektor v ekologickém centru Sluňákov, spolupracovala s Hnutím Duha a Hnutím Brontosaurus, pracovala jak doučovatel a koordinátor v Rodinném centru U Mloka, dále jako lyžařský instruktor, vedoucí na letních táborech, pracovala s dětmi z dětských domov a animátor programů pro děti s indiánskou tematikou. Zajímá se o alternativní přístupy, absolvovala kurz Respektovat a být respektován, Letní kurz waldorfské pedagogiky, kurz Práce s tělem v krizové intervenci a řadu dalších. Pracovala jako asistent, koordinátor EVVO a vedoucí zájmových kroužků a letního tábora na Waldorfské škole Olomouc. Ve volném čase ráda tvoří, maluje, zpívá, hraje, bubnuje, masíruje, tráví čas v přírodě.

Mail: klarule@seznam.cz

Časový harmonogram:

7:30 budíček + pozdrav slunci
7:45 ranní hygiena
8:00 snídaně
10:00 svačina
9:00 - 12:00  dopolední program
12:00 oběd
13:00 - 14:00 polední klid
14:30  svačina
14:00 - 18:00 odpolední program
18:00 večeře
19:00 - 21:00  večerní program
21:00 druhá večeře
osobní hygiena
22:00 večerka